Chcete v klidu spát celou noc a současně topit ekologickým způsobem? Pro tyto dva specifické požadavky existuje jedno řešení. A tím jsou noční brikety. Jde o speciální druh pevného paliva, který se vyrábí z různých surovin. Ale jednu vlastnost mají společnou. Vyznačují se prodlouženou dobou žhnutí.
Jaké výhody poskytují noční brikety?
Běžné dřevěné brikety dokáží intenzivně vyhřát místnost za krátkou dobu. Ale jejich menším nedostatkem je častější přikládání. Kdo chce intervaly mezi chozením ke krbu prodloužit, může použít speciální lisované noční brikety. Dokáží žhnout až 8 hodin, tudíž vám dopřejí kvalitní odpočinek. Lisují se z materiálů, které hoří velmi pomalu. Jsou to stromová borka, rašelina a vysoce kvalitní hnědé uhlí.
Zdroj: Freepik
Směs tvrdého dřeva a kůry pro pohodu ve dne i v noci
Tato forma paliva je na přechodu noční brikety a klasické varianty. Spaluje se pomaleji než například bukové či dubové brikety. Díky tomu se hodí spíše pro nespavce nebo na udržení stálé teploty v místnostech v době, kdy doma během dne není nikdo přítomný. Kůra smíchaná s tvrdým dřevem má trochu vyšší popelnatost než klasické lisované RUF či válcové brikety.
Kůrové noční brikety pro spokojený spánek
Recyklace zbytků stromové kůry dává vzniknout noční briketě s velmi dlouhou dobou žhnutí. Borka se loupe z kmenů před zpracováním na truhlářský materiál. Tato surovina se pečlivě vytřídí, propere ve vodě a vysuší. Před samotným lisováním se biomasa rozdrtí na drobné kousky, které se za působení tlaku spojí v jednolitou hmotu. Základem pro vydávání tepla po dobu až 8 hodin je perfektní vyladění množství přiváděného vzduchu. Pak noční brikety zajistí stabilní teplotu po celý den či noc. Zbylý popel z briket můžete přidat do kompostu nebo použít jako hnojivo.
Noční brikety z rašeliny – obliba v severských zemích
Na severu Evropy jsou běžné bažinaté oblasti s výskytem rašelinišť. Surovina, která se z těchto území získává, je na počátku prouhelnění. Těží se po staletí jako pevné palivo. V moderní době se začaly lisovat z čisté rozemleté rašeliny noční brikety temné barvy. Jsou ve tvaru kvádru se zkosenými rohy. Oblíbenost získaly obzvláště ve Švédsku. Zůstává po nich do 10 % popela z původního objemu. Ten můžete využít jako minerální přípravek do hnojiva na zahradu.
Zdroj: Pixabay
Uhelné noční brikety
Hnědé uhlí nejvyšší kvality s minimem sirných sloučenin lze zpracovat do nočních briket. Jako jediná forma této suroviny se pyšní zařazením mezi ekopaliva. Uhelné brikety vznikají stlačováním uhelného prachu a mouru při teplotě 650 °C po dobu 30 minut. Tento proces prodlouží jejich žhnutí až dvojnásobně ve srovnání s klasickým uhlím. K dostání jsou brikety Rekord nebo Union z Německa, vyhlášené vysokou jakostí pod stálou laboratorní kontrolou. Základní podmínkou pro jejich spalování je přívod vzduchu zespodu a rošt v topném zařízení.