Jsou ekologickým palivem vyráběným z dřevní biomasy a jsou velice oblíbené k vytápění domácností i průmyslových objektů. Ekologickou a ekonomicky výhodnou alternativu k tradičním způsobům vytápění představují právě dřevěné pelety. Výhřevnost dřevních pelet, tedy schopnost uvolňovat teplo při spalování, se však u různých typů liší a má na ni vliv několik dalších faktorů, na které se společně podíváme.
Hlavní výhody jejich používání
Mají tvar drobných válečků a vyrábějí se slisováním odpadních materiálů vznikajících při dřevovýrobě, hlavně tedy z pilin, hoblin a prachu. Používají se do automatických kotlů, u kterých dávkování paliva ze zásobníku řídí počítač, takže vytápění peletami vyžaduje minimum vašich zásahů. Navíc se prodávají prakticky balené v pytlích, nenáročných na prostor a čistotu při manipulaci a skladování.
Zdroj: Freepik
Vlhké topivo není efektivní
Co rozhodně ovlivňuje výhřevnost dřevěných pelet, je vlhkost. Palivo s vyšším obsahem vody vyžaduje více energie k odpaření vody při spalování, a to snižuje celkovou výhřevnost pelet. Optimální vlhkost pro vytápění je nižší než 10 %. Nižší vlhkost znamená efektivnější spalování a vyšší produkci tepla. Navíc se mohou rozpadat na prach a jsou náchylné ke vzniku plísní a hniloby.
Pelety - výhřevnost
Důležitou roli hraje i množství použité dřevní hmoty, tedy hustota dřevní pelety. Ta odpovídá množství tlaku použitého při výrobě a čím je vyšší, tím je větší i výhřevnost. Kvalitní pelety s vysokou hustotou obvykle vydrží déle a spalují se rovnoměrněji, což zajišťuje stabilní dodávku tepla.
Vliv má i tvrdost dřeva
Výhřevnost pelet se liší i podle druhu použitého dřeva. Tvrdé dřeviny jako dub nebo buk obvykle poskytují vyšší výkon než měkké dřeviny jako smrk nebo borovice. To způsobuje vyšší obsah energie uložené v tvrdých dřevinách a také ligninu, který přispívá k lepší spalitelnosti. V ČR se při výrobě pelet používá z 90 % dřevo smrkové.
Kvalitu zaručí certifikace
Opomenout nemůžeme ani kvalitu výrobního procesu. Dobře vyrobené pelety by měly mít konzistentní velikost a tvar, což zajišťuje rovnoměrné spalování a vyšší účinnost. Kromě toho by měly být správně vysušeny a neobsahovat nečistoty, které by mohly výhřevnost dřevěných pelet snižovat. Kvalitu, výhřevnost dřevních pelet a ekologickou udržitelnost vám může zaručit také certifikace ENplus.
Malá kousky hoří rychleji
Samotný proces spalování může ovlivnit i velikost každé dřevěné pelety. Výhřevnost mají vyšší ty s menším průměrem (6-8 mm) a kratší délkou (10-40 mm). Nezapomeňte si také ověřit parametry svého kotle a podavače, než do něj poprvé použijete nově zvolené palivo.