Hnědé uhlí je hlavně palivo pro průmysl, ale používá se i v domácnostech. Důvod je prozaický - je levnější než černé uhlí. Nízká cena pochází z jeho parametrů. Stojí za to vědět, na jaké odlišnosti se připravit při výběru tohoto paliva.
Parametry hnědého uhlí
Hnědé uhlí je kvalitativně horší palivo než černé uhlí. Především je přirozeně více vlhké a snadno absorbuje vodu. Je také mnohem více sirné - obsahuje až cca 5 % síry. Zvýšený obsah síry dává větší šanci na korozi kotle a komína, zejména při sypaném uhlí.
Cena a dostupnost
Hnědé uhlí je regionální palivo, které se často vyskytuje v blízkosti hnědouhelných dolů a má tam nejvýhodnější cenu. Je obtížné ho přepravovat, protože v surovém stavu je měkké a snadno se rozpadá (což je důvod, proč hnědouhelné elektrárny obvykle stojí velice blízko hnědouhelných dolů).
Zdroj: Freepik
Nákup a skladování
Předtím, než je hnědé uhlí vhodné pro spalování, vyžaduje sušení. Proto by měl být nákup zásob na celou zimu proveden na začátku léta, tak má na podzim dostatek času uschnout. Bylo by optimální sušit ho v tenké vrstvě, na slunném místě. To je však obtížné udělat s větším množstvím. Je-li na hromadě ve sklepě, bude také časem vyschlé, ale bude to trvat déle. Příznakem sušení je praskání hrudek.
Spalování uhlí
Hnědé uhlí, které bylo vysušeno na hranici hořlavosti, lze spalovat prakticky v jakémkoli kotli na uhlí. A to jak v kotlích se spodním, tak i s horním topením. V kotli s horním topením byste však měli hnědé uhlí rozpalovat shora, protože navzdory zdání obsahuje stejně těkavých látek jako černé uhlí. Byla by škoda je místo tepla přeměnit na kouř a dehet.
Hnědé uhlí je méně výhřevné, a proto má kratší dobu hoření, což vás v chladnějších dnech nutí častěji navštěvovat kotelnu. Na druhou stranu je to vhodné palivo pro teplejší období. Hnědé uhlí je nutno spalovat při vysokých teplotách, nejlépe bez odstavení, protože obsahuje hodně síry a zároveň je poměrně vlhké, což vede k tvorbě kyseliny sírové.
Teplota spalin nižší, než cca 100 stupňů může vést k rychlému zničení kotle nebo komína v důsledku koroze způsobené kondenzací kyselin v chladných částech kotle. Spalování mokrého uhlí v podávacích kotlích vede k rychlému (během několika let) zahnívání násypky a šneku.
Záruka kvalitního topení
Takové mokré uhlí by se v kotlích tohoto typu nemělo vůbec používat. Suché palivo je jednou ze základních záručních podmínek většiny výrobců kotlů. Proto je doporučené používat pytlované hnědé uhlí, které je už prosušené, při správném skladování nenavlhne a je tedy připraveno k okamžitému použití. Také manipulace s pytlovaným uhlím je daleko čistější a snazší.