Rozhodnout se pro správný výběr zdroje tepla ve vašem domě či prostoru pro podnikání nemusí být úplně jednoduché. Proto se začtěte do článku, vysvětlující rozdíl mezi jednotlivými druhy kamen a krbů. Snad pomůžeme najít to správné řešení ideální pro vaše podmínky a nároky.
Jednotlivé druhy kamen na topení
Podle druhu paliva dělíme kamna na elektrická, plynová, kombinovaná a kamna na tuhá paliva, kterým se budeme dále věnovat podrobněji. Ještě předtím si kamna rozdělíme dle parametru umístění, a to na kamna vestavná a kamna volně stojící. Vestavná kamna jsou vložena do zdi. Jedná se především o krbové vložky. Volně stojící kamna lze umístit prakticky kamkoliv, kde je umožněno vést kouřovod do komína. Teď už se vraťme k jednotlivým druhům kamen.
Klasická kamna
Klasická kamna se využívají především na přitápění jako doplňkový zdroj tepla. Do této kategorie řadíme krbové vložky, krby, kachlová kamna nebo sporáková kamna. Primárně vyhřívají místnost, ve které je topné zařízení umístěno. Jediným způsobem, jak dostat teplo dále do prostoru, je otevřít dveře a nechat vzduch proudit do dalších místností. Efektivní je také použít horkovzdušný ventilátor, který se roztáčí za působení tepla a vrtule rozhání teplo po celé místnosti. Jednoduše stačí postavit ventilátor na krbová kamna.
Zdroj: Pexels
Klasická kamna, která nejsou napojena na stávající vytápění, řadíme mezi klasická kamna bez výměníku. V opačném případě mluvíme o kamnech s výměníkem. Ta jsou napojena na stávající topení, a tím vytápí celý dům. Tato kamna většinou ohřívají i vodu. Kamna s výměníkem jsou sice dražší, za to ohřívají vzduch i vodu současně. Proto se investice vrací už v první topné sezoně.
Peletová kamna
Tato kamna často využívají moderní domácnosti a podniky. Inovativní technologie totiž umožňuje takřka bezobslužné fungování. Peletová kamna si umí automaticky zapálit pelety a regulovat teplotu. Díky aplikaci můžete kamna ovládat a nastavit odkudkoliv, kde se právě nacházíte. I manipulace s palivem je snadná a čistá. Popel z popelníku je potřeba vynést asi jednou za dva týdny (podle intenzity topení). Protože mají kamna zásobník, vydrží v provozu i několik dní zcela bez vaší pozornosti.
Kamna s terciálním spalováním
Tato kamna mají dvojí spalování, tím i vysoký efekt, jelikož jsou uzpůsobeny tak, aby využívaly zbytkové hořlavé plyny, které by jinak, laicky řečeno, vyletěly komínem. Technicky to vypadá tak, že vzduch je přiváděn do topeniště nad zónu hoření pomocí kanálků umístěných podél spalovacích komor. Tam jsou spalovány zbytkové plyny. Topení těmito kamny je účinnější, šetrnější k životnímu prostředí a doba hoření prodlužuje interval mezi přikládáním.
Akumulační kamna
Především díky unikátním technologiím umí tento typ kamen skvěle akumulovat a využívat teplo. Po technické stránce to vypadá tak, že během topení kamna absorbují energii do tzv. akumulačních tvarovek, které pak uvolňují do místnosti nahromaděné teplo. To má za následek to, že ačkoliv v kamnech nevidíte ani plamínek, kamna stále vydávají teplo. Na trhu jsou k dostání různé typy, tvary a barvy těchto kamen. Staly se designovou záležitostí nejednoho interiéru. Asi jedinou nevýhodou je vyšší počáteční investice.
Jednotlivé druhy krbů na topení
Co se týče krbů, i ty můžeme dělit z různých pohledů. Základním parametrem dělení je materiál a způsob distribuce tepla. Mezi nejpoužívanější typy z hlediska materiálu řadíme plechová krbová kamna a kachlová kamna.
Plechová krbová kamna
Hlavní výhodou těchto kamen je poměr cena/výkon a snadná instalace. Plechová kamna často můžeme spatřit v rekreačních objektech, víkendových chatách nebo jako doplňkový způsob topení v bytech a domech. I zde je možné vybrat typ bez výměníku nebo s výměníkem. Jejich specifickou vlastností je to, že se rychle zahřejí, ale také rychle zchládnou. Možnou nevýhodou plechových kamen je jejich vliv na vzduch, který vysušují. To může být problém pro osoby s dýchacími potížemi.
Kachlová kamna
Úsporný provoz a malé nároky na obsluhu přímo vybízí k nadšení. Navíc je topení v „kachlákách“ zdravým a tradičním topením. Mají dlouhou životnost a při vhodném umístění do prostoru stačí přiložit maximálně dvakrát za den. Oproti plechovým kamnům mají delší dobu roztopení i vychladnutí. Teplo z kachlových kamen je přirozené (princip slunečního záření).
Nyní už stačí zhodnotit nároky, které máte na vaše topné těleso a vybrat nejvhodnější zařízení, které bude podtrhovat pohodlí vašeho domova.