Rašelina byla historicky využívána jako zdroj paliva, zejména v oblastech, kde byl nedostatek dřeva a jiných paliv. Přestože v současnosti představuje jen malou část světových energetických zdrojů, v některých regionech, hlavně v severní Evropě a Rusku, je stále důležitým lokálním zdrojem energie. Především jde o využití rašeliny ve formě briket k vytápění domácností a v menší míře také k výrobě elektřiny.
Zemědělství a zahradnictví
Rašelina je významnou součástí substrátů pro pěstování rostlin, uplatňuje se i při mulčování. Má schopnost udržet vysoké množství vody a zároveň zajišťuje dobré provzdušnění kořenového systému. Díky těmto vlastnostem je ideální pro výsadbu, rozmnožování a podporu růstu rostlin. Kyselé pH rašeliny ocení třeba borůvky nebo některé druhy orchidejí. Jde také o významné hnojivo, které zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje schopnost zadržovat živiny a vodu a podporuje růst mikroorganismů.
Zdroj: Freepik
Využití rašeliny v lázeňství
Oblíbená je rašelina v lázeňství. Využití nachází kromě ní i slatina a minerální bahna. Extrakce materiálu probíhá v málo odvodněných ložiscích, protože rašelina pro lázeňské účely musí zůstat vlhká. Dělají se z ní koupele a zábaly na podporu léčby pohybového ústrojí, účinná je i při kožních onemocněních. Po použití je rašelinu možné vrátit zpět do ložiska a po zhruba pěti letech smíchat s nově vytěženou. Takto obnovená rašelina se označuje jako regenerát a lze ji opětovně použít k procedurám.
Další zajímavé využití rašeliny
U nás to běžné není, ale v některých zemích se používá jako stelivo pro dobytek rašelina. Použití je možné i ve sladkovodních akváriích jako nápodoba amazonského vodního prostředí. Změkčuje vodu, obsahuje látky příznivě působící na rostliny i ryby a brání růstu nežádoucích řas a mikroorganismů. A kouřící rašelinou se vylepšuje i aroma a chuť sladové whisky.
Izolace a konzervace
V minulosti se rašelina používala jako izolační materiál nebo k uskladnění a konzervaci historických předmětů a archeologických nálezů. Rašeliniště mohou posloužit jako poldry k protipovodňové ochraně, jsou totiž schopné zadržet nadměrné množství vody během intenzivních dešťů. A v neposlední řadě je nezbytnou součástí ekologické obnovy rašelinišť a jejich hydrologické rovnováhy.
Rituální význam rašeliny
Během doby bronzové a železné byla rašeliniště považována za sídlo duchů a božstev. V některých severoevropských lokalitách se dochovaly i tisíce let staré živočišné tkáně. Archeologové tak dostali možnost zkoumat téměř neporušené zbytky těl, a to včetně kůže, kostry a vnitřních orgánů. V případech, kdy se podařilo zjistit příčinu úmrtí, se často diskutovalo o rituálních obřadech s lidskými oběťmi.
Využití rašeliny i v budoucnu
Rašelina, ač někdy přehlížena, představuje cenný přírodní zdroj s širokým spektrem využití. Důležité je dbát na udržitelný přístup a minimalizovat negativní dopady těžby na životní prostředí. Pokračující výzkum a technologický rozvoj však hledají nové a inovativní způsoby, jak využít rašelinové zdroje, podpořit biodiverzitu a zajistit zelenější a udržitelnější budoucnost pro všechny.