Dřevěné pelety, drobné granulky vyrobené ze stlačené dřevní hmoty, jsou jedním ze způsobů jak ekologicky a ekonomicky řešit vytápění domácnosti. Vlhkost pelet je jedním z hlavních faktorů, které se podepisují na efektivitě tohoto paliva. O tom, jak se vlhkost odráží v procesu spalování a jak ji lze regulovat, se dozvíte v tomto článku.
Jaká je optimální vlhkost?
Vlhkost pelet je ukazatel, který přímo ovlivňuje jejich výhřevnost a účinnost spalování. Optimální vlhkost pelet se pohybuje v rozmezí 6-10 %. Takto vysušené palivo dosahuje maximálního tepelného výkonu s minimálními emisemi. Je důležité zdůraznit, že hodnoty mimo tento rozsah mohou vést k řadě nežádoucích efektů.
Když jsou pelety příliš vlhké
Pokud je vlhkost pelet vyšší, zvyšuje se spotřeba energie potřebná k jejich spálení, protože její část se spotřebuje na odpaření vlhkosti. Ruku v ruce s tím stoupají i náklady na vytápění. Při spalování nedostatečně vysušeného paliva se uvolňuje do ovzduší větší množství nehořlavých zplodin. Navlhlé pelety mohou způsobit i technické problémy s kotlem nebo kamny, jako je třeba ucpání šnekového dopravníku.
Zdroj: Freepik
Příliš nízká vlhkost pelet
Příliš suché pelety mají tendenci hořet rychle a s vysokou intenzitou. Při takovém nekontrolovatelném hoření se dá jen stěží regulovat teplota a dochází k nadměrné spotřebě pelet. Při velkém žáru se přehřívají komponenty kotle a stoupá riziko jeho poškození. To nejen že zvyšuje náklady na údržbu a opravy, ale negativně ovlivňuje životnost topného zařízení. Extrémně suché pelety také mohou generovat vyšší množství prachu při manipulaci.
Nepodcenit kvalitu
Při nákupu pelet je důležité dávat pozor na kvalitu a renomé výrobce, který garantuje stabilní vlhkost svých produktů. Vysoce kvalitní pelety jsou vyrobené z dobře vysušené dřevní hmoty a během celého výrobního procesu je udržována jejich optimální vlhkost. Navíc se vyznačují jednotnou velikostí a tvarem, což zabezpečuje rovnoměrné spalování. Známkou kvality je například mezinárodně uznávaný certifikát ENplus, jehož logo může pomoci zorientovat se mezi širokou nabídkou produktů na trhu.
Pelety skladujte v suchu
Optimální vlhkost pelet pomůže udržet správné skladování. Pelety by měly být uloženy v suchém a dobře větraném prostoru, chráněné před přímými zdroji vlhka, jako jsou déšť a sníh. Je vhodné vyhnout se i umístění na přímém slunci, které by mohlo uškodit igelitovým pytlům, v nichž jsou pelety dodávány. Pro skladování jsou nejvhodnější vnitřní prostory se stabilnějšími teplotami a optimální vlhkostí.
Pomohou i preventivní kontroly
Pravidelná kontrola může pomoci identifikovat potenciální problémy dříve, než ovlivní spalování. Je možné použít digitální vlhkoměr, který poskytne okamžité a přesné výsledky a umožňuje tak monitorovat vlhkost topiva. V případě zjištění odchylek od optimálních hodnot je důležité přijmout opatření, jako je přesun pelet do vhodnějšího skladovacího prostoru nebo využít technických řešení pro stabilizaci vlhkosti, například odvlhčovače.
Regulací k efektivitě
Maximální účinnosti a ekonomičnosti vytápění je možné dosáhnout díky regulaci vlhkosti uskladněného paliva. Optimální vlhkost pelet přispívá k nižším provozním nákladům a lepšímu životnímu prostředí. Z tohoto pohledu se investice do správného skladování v dlouhodobém horizontu mnohonásobně vrátí.