Mnoho lidí miluje přípravu jídla s kouřovým aromatem a s prvním oteplením už oprašuje svůj oblíbený gril. Na zahradě, terase či balkónu se pak rozline lákavá vůně. Nejoblíbenějším palivem je dřevěné uhlí, které propůjčí pokrmům to oblíbené aroma. Je samozřejmostí, že automaticky sáhnete po pytli, které jej obsahuje. Ale víte, jaký postup má výroba dřevěného uhlí? V následujících odstavcích se dozvíte, jak se dřevěné uhlí vyrábí.
Jaký je princip výroby dřevěného uhlí?
Produkce této suroviny probíhá procesem zvaným pyrolýza, což je chemická reakce, při kterém se organické materiály přeměňují na uhlík prostřednictvím tepla bez přítomnosti kyslíku. Vzniklý materiál se označuje jako dřevěné uhlí. Výroba grilovací suroviny probíhá ve velkoobjemových průmyslových podmínkách, kdy je efektivnější a šetrnější než produkce v malém objemu.
Zdroj: Freepik
Jaký je postup průmyslové výroby dřevěného uhlí?
V první řadě je třeba nařezat dřevo na menší kusy. To se vysuší, aby se zefektivnilo využití dodávané energie v průběhu pyrolýzy a zbytečně se nevyčerpala na odpar vlhkosti. Připravené kusy jsou umístěné do velkých pecí, která jsou nazývané retorty. V nich se hermeticky uzavřené dřevo zahřívá na teplotu 400 až 800 °C. Během procesu přeměny se uvolňují plyny, které je možné zachytit a následně využít na vytápění pece. To zvyšuje celkovou energetickou efektivitu procesu. Na konci výroby dřevěné uhlí prochází chlazením a zabalením.
Můžete si vyrobit dřevěné uhlí i doma?
Samozřejmě je to možné, stačí jen dodržet základní pravidla, jako jsou v průmyslovém měřítku. Jsou to minimum vody v nasekaném dřevě, zcela uzavřená nádoba, která nedovolí spálení suroviny a zahřátí na optimální teplotu nad 400 °C. Na konci nechte zchladnout dřevěné uhlí. Výroba není náročná, ale pokud chcete věnovat svůj čas hlavně jídlu, je jednodušší si palivo zakoupit.
Má dřevěné uhlí využití i v dalších odvětvích?
Dřevěné uhlí představuje výborný absorpční materiál, který může vázat nečistoty a dokáže filtrovat vodu. Jeho pomocí se odstraňují nepříjemné pachy v domácnostech. Stejná vlastnost napomáhá v lékařství při léčbě různých druhů otrav. Naváže na sebe toxické látky v trávicím traktu. Také jej obsahují kosmetické výrobky jako jsou pleťové masky, čistící gely a šampony. Dřevěné uhlí je užitečným hnojivem v zemědělství, napomáhá zlepšit strukturu půdy a zadržování vlhkosti.