Použití palivového dřeva ke spalování patří mezi nejtradičnější způsoby vytápění. A způsoby, jakými se získává palivové dříví, mohou mít zásadní vliv na regeneraci lesů, zachování biodiverzity a minimalizaci negativních dopadů na ekosystémy. Celý svět se potýká s následky klimatických změn a ztráty biodiverzity, a proto se udržitelné získávání dřeva stává nejen etickou volbou, ale i nezbytností.
Udržitelné lesní hospodářství
Zachování zdravých lesů je podmíněno udržitelným lesním hospodářstvím. Jen takto obhospodařované lesy jsou schopny se regenerovat, podporovat rozmanitý život a sloužit mimo jiné jako zdroj palivového dřeva. Mezi metody podporující tyto cíle patří selektivní těžba, rotace těžebních ploch a ponechání mrtvého dřeva v lese.
Jak těžit palivové dříví udržitelně?
V rámci selektivní těžby se vybírají pouze určité stromy, nedochází k vykácení celých ploch. To umožňuje lesu rychlejší obnovu a zachovává přirozené prostředí pro divokou zvěř. Rotace těžebních ploch je další ze způsobů, který dává lesu čas na regeneraci mezi jednotlivými cykly těžby. Klíčovou roli v ekosystému lesa hrají i mrtvé stromy a spadlé větve, které poskytují úkryt a potravu mnoha druhům a podporují biodiverzitu půdy.
Zdroj: Freepik
Individuální sběr
K udržitelnosti a ochraně lesů může významně přispět i individuální sběr, jeden ze způsobů, jak si opatřit palivové dříví. Místo kácení stromů lze sbírat již spadlé větve a mrtvé stromy, což minimalizuje dopad na les. V určitých obdobích roku ale může sběr narušit hnízdění ptáků nebo rozmnožování jiných lesních živočichů. Proto je nezbytná informovanost o tom, jaké druhy dřeva sbírat, a jak to dělat způsobem, který podporuje ekosystém a především jej nenarušuje.
Přínosy mrtvého dřeva
Určité množství dřevní hmoty, která již není součástí živých stromů, je zásadní pro udržení biodiverzity a do lesa jednoznačně patří. Postupně se rozkládající padlé kmeny se stávají domovem pro různé organismy. Řada druhů ptáků a hmyzu využívají stojící mrtvé stromy pro hnízdění nebo úkryt. Rozkládající se dřevo uvolňuje zpět do půdy živiny, což pomáhá udržovat zdravou půdní strukturu, zlepšuje plodnost půdy a podporuje zdraví okolní vegetace.
Význam biodiverzity
Biodiverzita lesa, tedy určitá pestrost živočichů a rostlin v lese se vyskytujících, má neocenitelný význam pro celý tento ekosystém. Zdravé lesy plné rozmanitých druhů jsou jako celek odolnější proti škůdcům, nemocem a klimatickým změnám, což zajišťuje udržitelný zdroj palivového dřeva i pro budoucí využití. Udržitelné metody získávání dřeva tak přímo přispívají k ochraně biodiverzity a k zachování ekologické stability.
Technologie a inovace
Moderní technologie a inovační přístupy se nevyhýbají ani lesnímu hospodářství. Využití satelitních snímků, dronů a geografických informačních systémů usnadňuje lesníkům efektivní monitorování zdraví lesa a plánování těžby. Drony se využívají také pro průzkum těžko přístupných a rozsáhlých oblastí, s jejich pomocí se daří rychleji odhalovat škody způsobené škůdci nebo nemocemi. Inovované nástroje a metody těžby umožňují přesnější a selektivnější řezání stromů bez zbytečného poškození okolní vegetace. Zvyšuje se tak celková udržitelnost lesních prací, zdrojů a efektivita získávání dřeva.
Certifikace a školení
Dodržování udržitelných metod v lesním hospodářství zaručují certifikační systémy jako FSC nebo PEFC. Ty potvrzují, že dřevo pochází z lesů, ve kterých se uplatňují principy udržitelnosti. V rámci těchto programů probíhají i nejrůznější školení pro lesníky o nejnovějších technikách, efektivních a ekologicky šetrných praktikách, které vedou k lepší ochraně lesních ekosystémů a zvýšení jejich schopnosti adaptace na klimatické změny.
Moderní přístup
Získávat palivové dříví udržitelným způsobem není jen možné, ale především nutné. Stovky let preferované intenzivní hospodaření v podobě holosečně těžených jehličnatých monokultur napáchalo již dost škod. Moderní praxe přeje zavádění udržitelných praktik. Tyto metody mohou zajistit, že lesy zůstanou živým, zdravým a produktivním prostředím pro současné i budoucí generace. Palivové dříví tak může být nejen zdrojem tepla, ale i příkladem udržitelného vztahu člověka k přírodě.