Černé a hnědé uhlí jsou hořlavé sedimentární horniny, které se aktivně dolují v severních Čechách a v okolí Karviné. Všechny druhy v sobě akumulují energii slunečního svitu, která se uložila v průběhu růstu kmenů pradávných stromů. Moderní topná zařízení jsou vysoce efektivní a umožní plně využít výhřevnost uhlí.
Jaké charakteristiky má uhlí?
Podle obsahu uhlíku rozlišujeme čtyři základní druhy uhlí. Od nejnižšího podílu tohoto prvku jsou to lignit, hnědé, pak černé uhlí a antracit. S tím souvisí i výhřevnost, která má totožnou vzestupnou tendenci. Vliv na množství produkovaného tepla má i obsah vody a dalších těkavých látek. V menší míře podporují hoření, ale naopak vysoký podíl vody spotřebovává část energie na odpar tekutiny. Vysoce kvalitní surovina obsahuje minimum sirných sloučenin, které by se mohly podílet na škodlivých emisích.
Zdroj: Freepik
Ostravsko-karvinské černé uhlí
Uhlí z této oblasti je dolované z hloubky více než 1000 metrů. Většina dolů v okolí Ostravy byla již uzavřena. Aktivní zůstal už jen karvinský revír. Značná část suroviny nalezne uplatnění v Dětmarovické elektrárně, ve firmách ČEZ a u zpracovatelů železa. Menší množství se dostává k běžným spotřebitelům. Černá varianta má vysokou výhřevnost, a to přibližně 24 MJ/kg. Je to díky podílu uhlíku v rozsahu 72 až 92 %. Obsahuje málo těkavých složek. Černé uhlí se používá na intenzivní vytápění prostor obzvláště v silně mrazivém zimním období.
Uhlí severních Čech
V rozsáhlých povrchových lomech v podhůří Krušných hor se pomocí velkorypadel těží hnědé uhlí. Jde o méně výhřevný materiál s podílem 70 až 75 % uhlíku. Oproti černé variantě má více těkavých látek. Výhřevnost se pohybuje mezi 18 a 20 MJ/kg. Důl ČSA produkuje surovinu pro místní uhelné elektrárny, pro domácnosti je nevhodné. Ale zbývající dva mají dokonalé uhlí pro spalování v domácnostech. Každý si může pořídit mostecké a bílinské uhlí s druhým názvem ledvické. Obě blízké oblasti mají rozdílnou popelnatost a výhřevnost.
Jaké uhlí se hodí právě pro vás?
V domácnostech se vyskytují tři typy topenišť. Proto prodej uhlí probíhá ve třech různých velikostech, které jim přesně odpovídají. Nejmenší fragmenty uhlí do 2,5 cm pro automatické kotle nesou název Hrášek pro černou výhřevnou horninu a Ořech 2 pro hnědou. Ořech 1 s rozměry 2,5 až 4 cm je určen pro klasická kamna, název platí pro oba druhy uhlí. A poslední Kostka s velikostí od 4 do 9 cm je vhodná pro topení v klasických kamnech a roštových kotlích.
Proč je nejlepší volbou pytlované uhlí?
Každý, kdo chce mít doma pořádek, zvolí uhlí uložené v plastových pytlích. Je tak zaručené snadné přenášení do skladovací místnosti bez oblaků uhelného prachu. I přikládání probíhá v čistotě. Nejžádanější variantou je hnědé uhlí ořech 2 pro automaty.
V zimních měsících se může v pytlích ojediněle objevit kondenzovaná voda. Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit přebytečné vlhkosti, je otevřít předem několik balení a nechat ji odpařit. Vlhkost nemá na uhlí vliv, jde o jeho přirozenou vlastnost.