Černé uhlí nám poskytuje energii a teplo už řadu desetiletí. Pomohlo nejen Evropě k obrovskému průmyslovému rozmachu, ale stejně jsme ho zavrhli. Historii a současnost těžby černého uhlí se dozvíte v tomto článku.
Historie využití černého uhlí
Archeologické nálezy naznačují, že již pravěký člověk využíval černé uhlí ke tvorbě „uměleckých“ předmětů. Černým uhlím se topilo již ve staré Číně. V Evropě byly topné vlastnosti černého uhlí známy již ve starověku. Měly však malý význam, kvůli hojnosti dřeva a nízkým energetickým potřebám.
Podrobnější informace o uhlí pocházejí od starých Římanů, kteří se s ním setkali po dobytí Británie v roce 43 n. l. Uhlí bylo tehdy používáno jak pro okrasné účely tak i k vytápění, ale jen v malé míře.
Anglie a Evropa
Uhlí se jako palivo vrátilo ve 12. století v Anglii, nejvýznamnější oblastí jeho těžby byl Newcastle. Ekonomický význam černého uhlí byl však stále malý. Ve zbytku Evropy bylo využití černého uhlí neznámé.
Prvním, kdo přinesl informace o využití uhlí z Číny do Itálie, byl Marco Polo (13. století), který pozoroval čínské rolníky, jak ho používají k vytápění domů, vaření a kování kovových nástrojů. Jeho zprávám však nikdo neuvěřil. Mimo Anglii se uhlí nepoužívalo až do moderní éry s počátkem průmyslového věku.
Zdroj: Freepik
Energetická krize v 16. století
Na konci 16. století prožívala Anglie energetickou krizi způsobenou nedostatkem dřeva a počátkem malé doby ledové. K jeho vyřešení bylo poprvé v historii masově použito černé uhlí. Anglie byla také první společností v historii, která v důsledku používání tohoto paliva zásadně změnila svou strukturu. Značné zdroje snadno dostupného uhlí umožnily Anglii provést průmyslovou revoluci v 18. století.
18. – 19. století
V druhé polovině 18. století došlo k prudkému rozvoji těžby černého uhlí. Také prudký rozvoj průmyslu v 19. století zvýšil poptávku po černém uhlí, které se pak stalo hlavním zdrojem energie. Těžba ve světě tehdy rostla ročně z 15 milionů tun v roce 1800, přes 132 milionů tun v roce 1860 na 700 milionů tun v roce 1900.
20. století a současnost
Ve 20. století v důsledku neustálého rozvoje průmyslu jak v Evropě, tak i ve světě, byla těžba černého uhlí stále na maximu, včetně obou světových válek. Ale již v průběhu 60. a 70.let minulého století je stále více jasný negativní dopad těžby a spalování černého uhlí.
Proto jednotlivé státy přistupují k plánu snižování těžby až po úplné ukončení těžby černého uhlí (např. ukončení těžby v Německu 2018) a nahrazování fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie (vodní, větrná, sluneční, geotermální, biomasa).