Málokterý faktor má vliv na tolik aspektů, jako vlhkost dřeva. Její hodnota je zásadní pro zpracování dřeva, jeho výhřevnost, výkon i ekologičnost vytápění. Jak s tímto obnovitelným palivem a jeho vlhkostí pracovat k dosažení těch nejlepších výsledků?
Co je to vlhkost dřeva?
Vlhkost dřeva je procentuální vyjádření celkového množství obsažené vody, a to vody volné i vázané. Má přímý vliv na fyzikální vlastnosti, včetně rozměrové stability a pevnosti. Čerstvé dřevo je mnohdy i více než z poloviny tvořeno vodou a jako takové je k topení absolutně nevhodné. Efektivního spalování s minimem škodlivin lze dosáhnout jen při použití palivového dřeva se správnou vlhkostí.
Volná voda ve dřevě
Jedná se o vodu, která vyplňuje prázdné prostory mezi buňkami a v cévách. Může být relativně snadno odstraněna sušením na vzduchu nebo v sušárně. Volná voda se vyskytuje především v mladších částech kmene, který aktivně přenáší vodu od kořenů k listům. Odstranění volné vody snižuje hmotnost dřeva, ale nemá významný vliv na jeho rozměrovou stabilitu.
Zdroj: Freepik
Vázaná voda ve dřevě
Je absorbována ve stěnách dřevních buněk, kde je chemicky vázána na celulózu a další složky buněčných stěn. Odstranění vázané vody je složitější a vyžaduje vyšší teploty nebo delší dobu sušení. Jak vázaná voda mizí, dochází ke změnám v rozměrech dřeva – smršťuje se. Tento proces je důležitý pro dosažení rozměrové stability dřevěných výrobků, úplné odstranění je žádoucí třeba při výrobě nábytku nebo podlah.
Co vlhkost dřeva ovlivňuje?
Nedostatečně vysušené dřevo může praskat, kroutit se nebo deformovat, což vede ke ztrátě strukturální integrity. Správná vlhkost zajišťuje vyšší výhřevnost a lepší efektivitu spalování. Vlhké topivo hůře hoří, produkuje méně tepla, více kouře a škodlivých emisí. Efektivnější spalování s sebou nese i menší spotřebu a tím pádem i nižší výdaje za topení. Vysoká vlhkost dřeva je také spojena s rizikem napadení dřevokaznými houbami a škůdci.
Ideální vlhkost palivového dřeva
Optimální spalování zajistí vhodná vlhkost dřeva. Norma pro palivové dřevo doporučuje vlhkost v rozmezí 15-20 %. Dosáhnout ji lze pouze při řádném uskladnění a sušení před použitím. Při sušení je nejdříve odstraněna volná voda, až poté odchází voda vázaná, což je proces, který vyžaduje více energie a času.
Jak na správné sušení?
V ideálním případě se čerstvě pokácené kmeny nařežou, naštípou a polena se naskládají do dobře větraného a zastřešeného dřevníku. Proces sušení trvá v závislosti na druhu a okolních podmínkách od 6 měsíců do 2 let a ztrácí se při něm až třetina původní váhy. Vlhkost dřeva na topení je možné průběžně kontrolovat digitálním vlhkoměrem, který vám umožní zjistit, zda je dřevo připraveno k použití. Zkušený uživatel to může poznat i podle zvonivého zvuku při nárazu dvou kusů o sebe.
Investice, která se vyplatí
Používáním správně vysušeného dřeva s optimální vlhkostí nejenže zvýšíte efektivitu a ekologičnost vašeho vytápění, ale také přispějete k ochraně vašeho topného systému a životního prostředí. Vybírejte kvalitní palivové dřevo a investujte do správné přípravy a skladování, abyste topení dřevem využili na maximum.