Nejen špatný tlak vzduchu nebo škaredé počasí, ale i nedůkladně protáhnutý komín může zapříčinit nedokonalé hoření dřeva. Kámen úrazu se může skrývat také ve vlhkosti dřeva nebo ve slabém přívodu vzduchu. Podíváme se na nejčastější problémy..
Dřevo nehoří
Pokud štípané dřevo nechce hořet, možná příčina je v tom, že dřevo na topení je příliš hrubé, krbové dřevo je vlhké, komín je příliš studený nebo přívod kyslíku není dostatečný. Pak kouř z komína páchne po dřevném octu a dochází k nedokonalému spalování. Mohou se tvořit lesklé saze.
Dehet v komíně
Pokud dřevo nehoří plápolavým plamenem, doutná nebo dokonce vyhasíná, potíž může být v tom, že kouřovody v kamnech, kamnové rouře nebo v komíně jsou zaneseny sazemi. Tyto saze v komíně pak mohou způsobovat nemalé komplikace. V nejhorším případě je to tzv. bouchnutí kamen. A to si nepřeje nikdo. Další příčinou může být již zmiňované vlhké štípané palivové dřevo.
Saze z komína
Pokud jsou kouřovody v kamnové rouře zaneseny sazemi, pak nedochází ani ke kvalitnímu odvádění kouře. Důvodem může být i příliš malá nebo studená spalovací komora. Požár v komíně tak může být nebezpečným následkem nadměrného množství sazí.
Zdroj: Freepik
Nemalé komplikace s topením
Dalším problémem, se kterým se můžete často setkat je to, že ačkoliv oheň vydatně hoří, místnost se vůbec neotepluje. Pak je možným důvodem příliš velký přívod vzduchu ke krbu. Tah je příliš silný a energie uniká komínem ven. Dřevo pak odhořívá velmi rychle. Další příčinou může být skutečnost, že je dřevo do krbu příliš jemně naštípáno nebo to, že nevyhořelé kusy dřevěného uhlí padají do popelníku.
Pokud pozorujete, že se zahřívá jedno místo vyšamotovaných kamen více než ostatní, zkontrolujte samotné vyzdění, které může být poškozeno.
Kdy létají jiskry z komína?
Když vidíte, že z vašeho komína létají jiskry, může to znamenat fakt, že spalujete dřevo s velkým podílem kůry. Tyto jiskry pak mohou létat hodně vysoko. Dojde-li ke vznícení dehtu v komíně, je nebezpečí, že jiskry, které vylétávají z komína, zapálí okolí vašeho obydlí. Také hrozí riziko, že se komín rozžhaví na takovou teplotu, že může ohrozit statiku budovy. Proto je doporučeno před každou topnou sezónou pozvat kominíka na revizi komína. Určitě se to vyplatí.
Hoří mokré uhlí?
Každé uhlí na sebe váže určitou vlhkost. Pak záleží na druhu, místě těžby nebo jeho úpravě, kolik vody obsahuje. Vlhkost uhlí v žádném případě neovlivňuje jeho kvalitu. Větším problémem než je vlhkost uhlí, je totiž vyšší obsah popela, který způsobuje nižší výhřevnost.
Uhlí obsahuje přirozeně vázanou vodu, která je jeho součástí. Mylně se traduje, že suché uhlí hoří lépe. Naopak. Tato vázaná vlhkost zabraňuje degradaci uhlí a zvyšuje jeho výhřevnost. Kdyby totiž uhlí zcela vyschlo, rozpadne se. Uhlí není houba a nenatahuje do sebe další vodu. Jedině srážky v podobě deště či sněhu, které by dopadaly na samotné uhlí, jsou pak pro správné hoření nežádoucí.
Tak či onak, vždy se poraďte s odborníky, pokud se vám nezdá, že vaše topné zařízení funguje, jak má.