Trendem a hitem poslední doby jsou rychle rostoucí stromy na palivo. Svým přírůstkem výšky a dřevní hmoty výrazně převyšují ostatní dřeviny. Jsou vhodné pro zatápění, výrobu udržitelné a obnovitelné energie. Díky jejich pěstování lze výrazně ušetřit náklady v domácnostech i firmách.
Jaké rychle rostoucí stromy je možné vysadit?
Zpravidla jde o rychle rostoucí listnaté stromy, které u nás nejsou původním druhem, jako jsou topoly (například Maximovičův, chlupatoplodý, vznešený a jejich kříženci, Simonův, kanadský), pajasan, paulovnie a jilm sibiřský. Ale do této kategorie můžeme započítat i domácí rychlerostoucí dřeviny. Mezi nejoblíbenější patří líska, některé druhy topolů (černý, osika), olše a vrby.
Kde je možné pěstovat rychle rostoucí stromy?
Základními vlastnostmi každého rychle rostoucího stromu je odolnost vůči povětrnostním podmínkám a náročnému půdnímu prostředí. Pomáhají k plnému využití volné zemědělské půdy, kde se jiným rostlinám nedaří. Jsou to například svahy nad 7 %, často zaplavované oblasti, kontaminovaná a antropogenní činností narušená zemina. Je možné je vysadit i v chráněných oblastech. Pro založení plantáže je možné získat i dotace. Její čerpání je spojeno s klony topolů a vrb povolených Ministerstvem životního prostředí.
Zdroj: Freepik
Jak postupovat při výsadbě rychle rostoucích dřevin na topení?
Přípravu před zasazením rychle rostoucích stromů na palivo je nutné začít s předstihem jednoho roku. Základem je dokonalé odplevelení a vysetí tzv. „zeleného“ hnojiva v podobě řepky, konopí, ječmene či hrachu. Není vhodné využívat pesticidy, protože velká část rychlerostoucích stromů na palivo není vůči nim odolná. A zároveň jim prorůstání mezi plevelem odebírá energii a snižuje objem nové dřevní hmoty. Následuje hluboká orba a rozrušení každé velké hroudy přirozeně během zimních mrazů.
Nejoblíbenější rychle rostoucí dřevina je japonský topol
Jde o křížence evropského topolu černého a Maximovičova s původem ve střední Asii. Pro výrobu palivového dřeva je potřebný pětiletý růst. V té době dosahuje výšky 10 až 15 m a má průměr kmene mezi 15 a 20 cm. Tímto způsobem lze ořezávat nové kmeny po dobu 25 let, protože japonský topol stále vytváří nové obrosty. Váhový přírůstek za rok na hektaru se pohybuje v rozsahu 10 až 20 tun. Výhřevnost tohoto křížence je srovnatelná s hnědým uhlím.
Rychle rostoucí okrasné dřeviny do zahrady a parku
Mezi rychle rostoucími okrasnými dřevinami vyniká Paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa). Má nápadné listy pokryté hustými „chloupky“, které připomínají plst. Je velmi atraktivní v době květu (květen až červen), kdy ji zdobí modré až fialové zvonkovité květy ve vzpřímených latách (podobně jako u nás běžný kaštan). Pochází z jihovýchodní Číny a je známá jako císařský strom. Vyzrálé dřevo je mrazuvzdorné. Ale pokud je pěstována pro své květenství, je potřeba chránit ji před mrazivým větrem v zimním období.
Rychle rostoucí jehličnaté stromy v našich lesích
V minulosti byl hojně využíván smrk jako rychle rostoucí strom do lesa. Jeho přírůstek není tak velký jako u specializovaných moderních listnáčů. Lesníci vysazovali jeho monokultury na našem území v poměrně hojném počtu. Od tohoto typu výsadby se již upustilo, protože měla velmi mnoho negativních dopadů - nízká akumulační schopnost srážkové vody spojená s rychlým odtokem, časté polomy a nízká odolnost proti škůdcům, jako je kůrovec.
Pár slov závěrem
Chcete si na svém pozemku vysadit rychle rostoucí dřeviny? Prodej již zakořeněných sazenic je již rozšířený a vždy si vyberete z mnoha druhů. Zakoupit si můžete i semínka nebo pěstovat z řízků nové stromy. Dobrým nápadem je využití státních dotací. Jde o administrativně náročný proces, ale zaručí vysokou návratnost vynaložených nákladů.