Efektivní, ekologické a snadno dostupné palivo, přesně tím jsou dřevěné brikety a pelety. Obě tyto formy biomasy mají stejný původ, ale jejich cesty se rozchází již během výroby. V tomto článku se dozvíte, co mají společného, a jaké jsou nejzásadnější rozdíly mezi těmito stále populárnejšími druhy paliv.
Výroba a materiál
Ze zbytků dřevozpracujícího průmyslu, především tedy z pilin a hoblin, se vyrábějí dřevěné brikety i pelety. Brikety se slisují do tvaru cihliček nebo válců. Pelety jsou lisem protlačovány skrz matrici s malými otvory a mají podobu malých válečků. V obou případech se nepřidávají žádné chemikálie ani pojiva. Výsledkem je tedy čistě přírodní produkt. Díky použití vysokých teplot se aktivuje ve dřevě přítomný lignin a ten zafunguje jako přírodní lepidlo.
Zdroj: Freepik
Využití a účinnost
Brikety jsou určeny pro spalování v kamnech, krbech a kotlech na tuhá paliva. Díky větší velikosti a hustotě poskytují stabilní oheň a teplo, které vydrží mnoho hodin. Pro dřevěné pelety jsou určeny automatické kotle a peletová kamna. Menší velikost a jednotný tvar umožňují automatické dávkování. Pro systémy, které vyžadují konstantní dodávku tepla s minimální obsluhou jsou vhodné právě pelety. Brikety i pelety se pak vyznačují vysokou výhřevností a nízkou vlhkostí, což zajišťuje vysokou účinnost při spalování.
Skladování a manipulace
Ať už je to peleta, briketa nebo tradiční dřevo, klíčem k uchování jejich výhřevnosti je suché skladování. Navlhnutí může způsobit jejich rozpadnutí. V praktických a snadno přenosných 15 kg pytlích se dodávají pelety. Brikety se zase balí po několika kusech do úhledných balíčků zhruba po 10 kg. Vzhledem k větší velikosti, zaberou brikety více místa než pelety, ale obecně patří oba druhy topiva mezi ty snadno skladovatelné.
Ekologický dopad
Výroba a použití obou těchto typů paliv má pozitivní vliv na životní prostředí. Využíváním odpadního dřeva z dřevozpracujícího průmyslu se snižuje množství odpadu končícího na skládkách. Spalováním biomasy se neuvolní více CO2, než kolik ho stromy absorbovaly během svého růstu, což znamená, že jejich uhlíková stopa je relativně nízká. Oproti fosilním palivům produkují i méně dalších škodlivých látek, jako jsou síra a těžké kovy.
Jak se rozhodnout?
Výběr mezi dřevěnými briketami a dřevěnými peletami by měl vycházet z konkrétních potřeb dané domácnosti nebo podniku, z dostupného vybavení a preferencí, co se týče manipulace a skladování. Přestože mezi nimi existují určité rozdíly, oba typy pevných paliv sdílejí základní výhody, díky kterým jsou skvělou volbou pro uživatele upřednostňující udržitelné a efektivní způsoby vytápění.