Co existovalo dříve? Vejce nebo slepice? Na tuto otázku bohužel jednoznačně odpověď neznáme. Známe však odpověď na otázku, zda byla dříve briketa či peleta. Tu si však necháme až na samotný závěr článku. Zatím si shrneme vše, co víme o možnostech topení v zařízeních na tuhá paliva a nakoukneme pod kabát jednotlivým druhům otopu.
Čím topit v domě?
Ať už jste v topení „profíci“ nebo se zabýváte otázkou, čím topit v novostavbě, je důležité brát v potaz všechny reálné možnosti, zjistit si potřebné informace a zvolit pro vás nejvýhodnější a nejvhodnější způsob vytápění.
Zdroj: Freepik
Zdánlivě nejjednodušším a klasickým druhem topiva je palivové dřevo. Je pravdou, že je nejdostupnější a zároveň nejvyhledávanější surovinou na trhu. Jedná se nejen o lokální těžby nebo pily, ale ve většině případů lidé topí dřevem na vesnicích a stále je normální, že má každý za „humny“ kus lesa nebo alespoň zahradu. Tudíž samovýroba stále není výjimkou získávání dřeva. V dnešní době není vůbec náhoda setkat se s majiteli domečků, kteří si na svých pozemcích pěstují rychle rostoucí stromy na palivo. Lidé se snaží být čím dál více nezávislí a soběstační. Odpověď, na to čím topit v krbu, je pak snadná.
Dřevo je stále nejoblíbenější
Kdo by neměl rád praskající polínka v krbu, doplněna vizuální krásou plamenů. Rychlé teplo, které okamžitě zahřeje tělo i duši. Nejoblíbenější dřevinou na topení v krbových kamnech je u nás dub, buk nebo jasan. Z měkkého dřeva je to pak smrk nebo borovice.
Jak jsou na tom brikety?
Poslední dobou se velké oblíbenosti těší také dřevěné brikety. Mají poměrně vysokou výhřevnost a jsou nenáročné na skladování. Přece jen je s nimi méně práce než s palivovým dřívím. Není potřeba je sušit, jak je tomu u surového dřeva z průběžné těžby, takže jsou určeny k okamžitému topení.
Pokud jste majiteli domu po rodičích nebo dokonce po prarodičích, pak vás bude zajímat, čím topit ve starém domě. Brikety jsou ideálním otopem pro menší kamna typu „Petry“, které byly typické pro menší místnosti v chatičkách a boudách.
Nejlepším řešením pro starší stavby je samozřejmě rekonstrukce, zateplení a renovace. Pokud ale není možnost, pak jsou brikety vhodným řešením bez práce. Další velice oblíbenou možností je topení uhlím. To má svou neodmyslitelnou tradici, a proto je velmi vyhledávanou komoditou na trhu.
Brikety aneb čím topit v rodinném domě?
Když se vrátíme zpět k dřevěným briketám, můžeme vyzvednout jejich rozmanitost. Vybírat lze z různých druhů. Tvarově a typem výroby dělíme brikety na válcové, hranaté (RUF) a puky. Méně časté jsou pak Pini kay s dírou uvnitř.
Dále brikety dělíme na ty z tvrdého dřeva, měkkého nebo kombinace dřevin. Na trhu je možné koupit i kůrové noční brikety, které vynikají delší dobou žhnutí a používají se především na večerní topení nebo k udržení stabilní pokojové teploty. Stačí si najít brikety vhodné pro vaše topné zařízení.
Zdroj: Shutterstock
Budoucnost patří peletám
Čím topit v krbových kamnech jsme si řekli. Jak topit ve starém domě také. Ale čím topit v novostavbě? Kromě stálic, mezi které patří dřevo a uhlí, zaznamenáváme velkou poptávku po malých válečcích převážně ze smrkového dřeva. Velkou popularitu mají kotle na pelety, které poslední roky zažívají opravdový „bum“, nejen kvůli kotlíkovým dotacím.
Výhřevnost pelet je srovnatelná s hnědým uhlím a člověk by ani nevěřil, kde všude se jimi dá topit. Nejsou to jen obyčejné domácnosti, ale i školy, hotely nebo penziony. Zajímavějšími místy jsou pak fabriky či zámky. Největší kuriozitou jsou obydlí na „glamping“, např. teepee nebo jurty.
Víceméně jsme zmínili všechny způsoby topení v zařízeních na pevná paliva. Teď už zbývá jen odpověď na otázku ze začátku článku: Co tedy bylo dříve? Odpovědí je briketa. Ta se začala vyrábět ze zbytků v dřevozpracovatelském průmyslu již koncem 19. století, kde se dochovaly první zmínky o briketování dřeva.
Snad jsme trochu poradili a vy již máte alespoň tušení, jaký způsob topení si zvolit.