Mezi oblíbené varianty ekologického a úsporného způsobu zatápění patří automatický kotel. Pro podporu jeho dlouhé životnosti jsou dobrou volbou kvalitní pelety. Současně vedou k úsporám nákladů na údržbu. I něco tak malého, jako jsou válečky z dřevní hmoty, má své normy. Teprve po pečlivém testování jsou uvedené na trh.
Jaké normy mají kvalitní dřevěné pelety?
Kvalita pelet je v České republice sledovaná dvěma hlavními způsoby kontroly. První je norma ISO 17225-2, která specifikuje požadavky na biomasu dřevěných válečků pro neprůmyslové využití. Na této normě je založená ENplus certifikace, kterou vyvinula Evropská asociace pro dřevěné pelety. Klade důraz na celý dodavatelský řetězec od výroby po konečného uživatele. Obě tyto normy jsou uznávané na mezinárodní úrovni.
Zdroj: Freepik
Jaké parametry musí splnit kvalitní pelety?
Základními požadavky na vysoce kvalitní bílé pelety je čistota dřevní hmoty bez lepidel či jiných aditiv. Dále se sleduje nízká míra vlhkosti pod 10 %. Ta zajišťuje vysokou účinnost spalování. Zjišťuje se i výhřevnost v MJ/kg, která udává maximální získatelné množství energie z pelet. Měří se i množství popela, které by mělo být co nejnižší. Zkoumá se také mechanická odolnost a velikost. Žádoucí je vysoká hustota, která souvisí s dobrou výhřevností. Na závěr se testuje obsah chloru, síry, dusíku a dalších prvků.
Jak získávají kvalitní pelety certifikát?
Vše začíná podáním žádosti u licenčního orgánu. Pak nezávislý auditor zjišťuje shodu s požadavky normy. To zahrnuje prověření surovin, výrobního procesu, balení, skladování a logistiky. Odebrané vzorky jsou testované dle platných norem v nezávislé laboratoři. Pokud žadatel úspěšně projde všemi fázemi a splní všechny požadavky, obdrží certifikát ENplus v jedné ze tří kategorií.
Kvalita pelet se průběžně testuje a kontroluje. Pokud výrobce nebo distributor nesplní normy, může dojít k odebrání certifikátu.
Víte, jak poznat kvalitní pelety na první pohled?
Na základě výsledků testů je kvalitním peletám udělen certifikát ENplus s rozdělením do třech kategorii A1, A a B. Pro malé automatické kotle v domácnostech jsou vhodné ty s označením ENplus A1. Na jejich obalu hledejte charakteristické logo dvou spojených kruhů a nápisem. Součástí označení pytle je i unikátní číslo přidělené konkrétnímu výrobci. U takto označených kvalitních bílých pelet máte jistotu, že výroba proběhla výhradně z chemicky neošetřených zbytků dřeva a bez příměsi kůry.
Kvalitní dřevěné peletky uspoří v rodinném rozpočtu
Vyhýbejte se podezřele levným peletám bez certifikátu. Nemáte zaručenou poctivou produkci. Nekvalitní válečky nemusí být důsledně slisované, případně se pro jejich soudržnost využilo lepidlo. Také po nich může zůstat velký objem popela či spečená struska. Při rozpadnutí velmi rychle shoří. A to může poškodit automatický kotel. Extrémní šetření se může prodražit nákladnou opravou topného tělesa. Proto se certifikované kvalitní pelety vyplatí.