Stát a majitelé lesů jsou vstřícní k zájemcům o dřevo z lesa. Nabízí možnost samovýroby za mírný poplatek či zcela zdarma. Tento typ těžby dřeva má jasně daná pravidla, která stanovuje Lesní zákon. Chcete vědět, co si můžete odnést z lesů bez placení? V následujících řádcích vše vysvětlíme.
Jak získat dřevo z lesa zadarmo?
Lesní zákon č. 289/1995 Sb. uvádí, že je možné pro svou potřebu nasbírat větve či vršky stromů, které jsou suché a volně leží na půdě či v podrostu. Jsou označované jako klestí a jejich nejširší konec bez kůry nesmí přesáhnout průměr 7 cm. I když se nejedná o velké kusy, přesto mohou sloužit jako palivové dřevo. Jedinou jejich nevýhodou je časté přikládání, protože vzhledem k drobnosti hmoty rychle shoří.
V České republice je odnos dřeva a činnosti v lese regulován zákonem o lesnictví a dalšími předpisy. Bez patřičného povolení či dohody s vlastníkem lesa je odnos dřeva zpravidla nelegální a pokuty mohou být vysoké.
Zdroj: Freepik
Každopádně. Pokud máte v úmyslu odnést si dřevo z lesa, doporučujeme se obrátit na místní lesní správu či vlastníka lesa, aby jste získali potřebná povolení a dodržovali všechny platné předpisy.
Může se sbírat dřevo v lese bez povolení?
Zákonem dané povolení máte pro sběr ve státních i soukromých lesích. Ale vždy je dobré se v rámci slušnosti zeptat vlastníka či správce, jaké dřevo si mohu odnést z lesa. Dřevo o průměru nad 7 cm si z lesů nikdo nesmí samostatně odvážet bez toho, aby k tomu měl od vlastníka lesa souhlas. Při oboustranně příjemné komunikaci se může stát, že dostanete výhodnou nabídku i na větší suché dřevo za drobný peníz.
Dřevo z lesa, které si můžete od vlastníka odkoupit
Pokud vám klestí nestačí, je možné domluvit se na tzv. samovýrobě dříví z lesa. Jde už o větší kmeny s průměrem více než 7 cm. K tomu je samozřejmě nutné povolení správce lesa nebo majitele. Ten označí stromy, který je možné pokácet a odvézt jako dřevo z lesa. Cena roste jak s kvalitou, tak s tvrdostí suroviny. Ale je mnohem nižší než u zakoupených polínek u obchodníka. Finanční výhodnost je vyvážená fyzickou prací, odvozem vlastním vozidlem a čekáním na optimální vysušení.
Úskalí spojená s těžbou lesního dřeva svépomocí
Povolení ke vjezdu na cestu není automatické. Podle Lesního zákona je zakázán vjezd a stání motorovými vozidly v lese bez ohledu na to, zda je u cesty umístěna zákazová značka. Jednorázovou výjimku pro vjezd může udělit pouze správce. Vyvážení dříví z lesa za pomoci vozidel s nehlučným elektrickým pohonem je nejvíce ohleduplné.
Klestí se nesmí sbírat ve zvláště chráněných oblastech, jako jsou Národní parky či Národní přírodní rezervace. Lesní hospodářství zde probíhá bez zásahů do koloběhu živin, proto i tlející drobné větvičky mají svůj význam.
Proč je důležité povolení a označení jaké dřevo z lesa odvézt?
Bez výslovného souhlasu nelze kácet suché stromky ani zpracovat padlé kmeny. Každý, kdo z lesa vyveze dřevo nebo kácí stromy bez povolení, se může dopouštět trestného činu při škodě vyšší než 10 tisíc Kč. V případě větších škod o trestu v délce trvání 2 až 10 let rozhoduje soud. Lesníci využívají k zabránění krádežím dřeva nejen závory, ale i fotopasti a GPS lokátory, které umožní velmi rychle vypátrat pachatele.