Uzení masa patří k oblíbeným činnostem nejen na vesnicích, ale i ve městě. Vyudit maso či jiné pochutiny si můžete i na balkoně či terase. Dnešní trh nabízí řadu domácích udíren, kde si můžete připravit prvotřídní delikatesy. Jaké dřevo na uzení zvolit? Dozvíte se v následujícím článku.
Vhodné dřevo na uzení
Mezi nejoblíbenější dřeva na uzení masa patří listnáče jako buk, dub, olše a ovocné dřeviny, zejména pak švestka, jabloň a hrušeň.
Prvotním kritériem, které by mělo dřevo na uzení masa splňovat je jeho vlhkost. Suché dřevo na uzení je totiž základ. Pokud byste používali vlhké dřevo, dehet se může usazovat na uzeninách, a tím dost výrazně znehodnotit chuť masa. Obecně lze tedy říci, že nejlepší dřevo na uzení je to vysušené, se kterým můžete také lépe regulovat hoření a samotný proces přípravy masa.
Jaké dřevo do udírny raději ne?
Jehličnaté stromy se na samotné uzení nedoporučují, protože obsahují pryskyřici, která dodává hoření příjemný zvukový doprovod (pokud je dřevo v krbu), ale při uzení dodává masu terpentýnovou příchuť a pach. Tyto dřeviny také vytvářejí hodně sazí a maso je černé. Výjimkou je např. jalovec, který se přidává někdy na závěr uzení a dodává zajímavé aroma.
Zdroj: Freepik
Dřevo vhodné na uzení - listnaté stromy
Bukové dřevo na uzení – je asi nejoblíbenější dřevina k uzení. Buk dodává velice delikátní nezaměnitelnou vůni. Bývá často kombinován s olší. Obě dřeviny je nutné zbavit kůry, jinak je maso nahořklé. Protože má velkou výhřevnost, je nutné pečlivě hlídat stálou teplotu, která se může změnit např. i vlivem povětrnostních podmínek. Pozor i na odkapávající tuk, který se může díky vysoké teplotě vznítit.
Dubové dřevo na uzení – má silné kouřové aroma. Hodí se na červené maso, vepřové maso i ryby. Dřevo dubu ale obsahuje hodně tříslovin, proto je nutné jednak z něj odstranit kůru a také aby byl dostatečnou dobu na dešti (třísloviny se vyplaví) a pak ještě dosušit. Pokud tak neučiníte, maso může být štiplavé a nakyslé.
Jasanové dřevo na uzení – je univerzálním dřevem na uzení, které dodává masu dřevitou chuť i vůni. Jeho jedinou drobnou nevýhodou je, že velmi dobře hoří a tudíž dosahuje větší výhřevnosti, která není pro uzení zcela ideální. Jasan na uzení se tedy musí stále hlídat a regulovat, např. kombinací více dřevin.
Akátové dřevo na uzení – specifické dřevo bude vyhovovat především drůbeži a hovězímu masu.
Olšové dřevo – dodává masu velmi jemnou lehce nasládlou chuť a barví maso dozlatova, maso je měkké a voňavé. Hodí se na ryby, drůbež, světlou zvěřinu, vepřové maso. S touto dřevinou nic nepokazíte.
Břízové dřevo – dodává masu jemnou chuť a vytváří tmavou kůrku, ale pozor na teplotu a suchost dřeva.
Javorové dřevo – lehce kouřová, jemně nasládlá chuť. Hodí se na drůbež, vepřové maso.
Lipové dřevo – ač se jedná o měkké dřevo, je lípa vesměs považována za neutrální.
Další používané dřeviny jsou kaštanovník a moruše.
Dřevo do udírny - ovocné dřevo na uzení
Jak již bylo v úvodu napsáno, nejvhodnějšími ovocnými stromy jsou švestka, hrušeň a jabloň. Každý strom má osobitou chuť a zde tedy záleží i na druhu použitého masa. Naopak k méně vhodným se řadí meruňka, broskvoň i třešeň (ta se ale často používá pro chladné uzení) z důvodu vyššího obsahu pryskyřice. Ovocné dřevo je aromatické, proto se obecně doporučuje jej přidávat až do druhé poloviny uzení.
Švestkové dřevo – má jemnou a ovocnou chuť, hodí se na většinu mas.
Dřevo hrušeň – lehce sladká a dřevitá chuť, vhodná na drůbež, vepřové maso.
Jabloňové dřevo – silné ovocné aroma, použití na drůbež, hovězí a vepřové maso.
Dřevo broskvoň – broskev nasládlá dřevitá chuť, hodí k většině grilovaného masa
Třešňové dřevo – třešňové dřevo na uzení propůjčuje masu nasládlou ovocnou chuť, má univerzální použití, vhodné je pro letní použití, kdy není nutné vyvíjet vysokou teplotu.
Ořechové dřevo na uzení – zejména vlašský ořech dodává těžkou chuť, je vhodný na zvěřinu a červené maso.
Druhy dřeva na uzení
Čím udit? U všech druhů dřevin platí určitá osobní zkušenost. Někdo dokonce záměrně přidává dřevo s kůrou do druhé fáze uzení; mnoho chalupářů je rádo za jakoukoliv dřevinu a jsou také spokojeni. Někdo nedá dopustit na švestku, někomu vadí její sladká chuť. Zkušení si vytváří i různé kombinace, např. dub, třešeň a na závěr jalovec. Jaké dřevo je nejlepší na uzení masa tedy nejde jednoznačně popsat. Každý má rád ten svůj scénář uzení, který někdy považuje za své tajemství, a to se mnohdy předává z generace na generaci.
Jakým dřevem udit ryby?
Co se týče ryb, tak opět platí - tisíc chutí, tisíc názorů. Dřevo na uzení ryb můžete vybírat mezi ovocnými stromy, ale i klasickými listnáči. Doporučuje se např. kombinovat buk s olší a na závěr přidat švestku bez kůry. Kdo se chce držet při zemi, je vhodné používat bukové dřevo po celou dobu uzení.
Prodej dřeva na uzení
V našem internetovém obchodě OPTIMTOP.cz si můžete vybrat z široké nabídky dřevin na uzení, včetně ovocných stromů. Prodej dřeva na uzení i palivového dřeva zajišťujeme celoročně, s dopravou zdarma po celé České republice.
A na závěr Vám především popřejeme: "Dobrou chuť"!