Stojíte před výběrem dřevěných pelet a nevíte, podle jakých kritérií vybírat? V našem článku vám přinášíme přehledné tipy, jak správně vybírat dřevěné pelety, aby odpovídaly vašim potřebám i požadavkům na ekologické vytápění.
Technické parametry kotle
Nejdůležitější faktorem, který je třeba zohlednit při výběru, je doporučení výrobce vašeho topného zařízení. Je nutné zvolit pelety odpovídající kvality. Pokud použijete nevhodné palivo a dojde tak k poškození kotle, při následné reklamaci u výrobce pak nejspíš narazíte.
Rozdělení podle normy
Třída A1 je určena pro domácí využití. Nabízí prvotřídní kvalitu a je ideální pro většinu kotlů na pelety běžně používaných v českých domácnostech. Třída A2 je vhodná pro větší topná zařízení, ale má tendenci vytvářet více popela. Třída B se používá převážně v průmyslovém sektoru a vyžaduje speciální topné zařízení.
Zdroj: Freepik
Certifikace ENplus
Odborníci doporučují volit pelety s mezinárodní certifikací ENplus, která zaručuje vysokou kvalitu produktu a vychází z normy ISO 17225-2. V České republice vyráběné pelety často splňují tuto normu a jsou známé svou kvalitou. Tato mezinárodní certifikace je hojně rozšířená a zaručuje důkladnou kontrolu produktů ve všech fázích výroby i distribuce.
Cena a barva nejsou klíčovým faktorem
Nejlevnější výrobky mnohdy nepatří k tomu nejkvalitnějšímu, co trh nabízí. Kvalita něco stojí, ale cena pelet se v průběhu roku mění. Nejvýhodnější nákup pelet je mimo topnou sezónu, tedy na jaře a v létě. Vysokou cenu je možné snížit také odběrem většího množství. Vhodným ukazatelem kvality není ani barva, ta souvisí především s použitým typem dřeva nebo jejich uskladněním.
Suché pelety jsou výhřevné
Co se týče výhřevnosti pelet, ta závisí primárně na vlhkosti. Prémiové pelety obsahují maximálně 8 % vody. Vysoká hodnota vlhkosti snižuje účinnost vytápění i u těch nejkvalitnějších produktů. Je to důležitý faktor i z hlediska péče o kotel a jeho životnost.
Druh dřeva není zásadní
Druh použitého dřeva má na výhřevnost naopak vliv minimální. Nejvyšší kvalitu obvykle mají smrkové pelety nebo ty vyrobené z modřínu, které patří k těm nejžádanějším. Zatímco pelety z borovice, často dovážené ze zahraničí, mohou mít nižší certifikaci a tmavší barvu.
Množství popela a jeho úklid
Dalším z důležitých faktorů je popelnatost, která má přímý vliv na kvalitu hoření a množství odpadu. Nejkvalitnější pelety s označením ENplus A1 obsahují méně než 0,5 % popela, takže po jejich dohoření vás úklid topeniště příliš nezdrží. Naopak vyšší popelnatost zvyšuje pravděpodobnost výskytu strusky, která negativně ovlivňuje fungování kotle a jeho účinnost.
Pevnost a odolnost
Na první pohled viditelnou známkou kvality je i soudržnost a tvar. Dřevěné pelety po zatřesení nebo promnutí v prstech mohou uvolnit menší množství pilin. Pokud se rozpadají na prach nebo z nich odpadávají nějaké úlomky, půjde o nekvalitní produkt, jehož užívání bude spojeno s nepořádkem a nepohodlím.