Palivové dřevo a jeho hlavní zdroj - stromy - tu jsou s námi odpradávna. Člověk poznal velice brzy užitečnost dřeva jak pro praktickou činnost (nářadí, stavby), tak i pro jeho schopnost hořet. Tím jednak umožňuje udržovat tzv. tepelnou „pohodu“, ale i tepelně upravovat pokrmy. Dodává tak další vlastnosti, které jsou nenahraditelné (stravitelnost, konzervace apod.). Dřevo by se dalo s nadsázkou také nazvat „nejvěrnější“ pomocník člověka.
Historie využití dřeva:
300 000 př. n. l. - již první prokázané použití ohně
120 000 př. n. l. - systematičtější využití ohně na vaření a topení
10 000 př. n. l. - schopnost přenášet oheň z místa na místo
2000 př. n. l. - objev tavení kovu
1000 př. n. l. - objev dřevěného uhlí
800 př. n. l. – využití tzv. uzavřeného systému, kdy se k vytápění používají i kouřovody apod.
Zdroj: Freepik
První energetická krize
Dřevo bylo odjakživa zdroj energie. Lidé ho používali k vaření, vytápění domovů a později i k průmyslovým účelům, jako je tavení kovů nebo výroba keramiky. Na počátku novověku jeho vysoká spotřeba vedla k první energetické krizi na přelomu 18. a 19. století. Toto období bylo charakterizováno rozvojem řemesel, obchodu a prvními průmyslovými podniky, což vedlo k obrovskému nárůstu spotřeby dřeva.
Zvýšená poptávka po dřevu, zejména ve velkých evropských městech, a nedostatečná regenerace lesů začaly způsobovat vážné problémy. Lesní plochy, zvláště v západní a střední Evropě, byly výrazně zredukované, což vyvolalo první vážné ekologické obavy a v některých případech i energetickou krizi, neboť dřevo bylo klíčovým zdrojem paliva. Klesající dostupnost dřeva byla patrná zejména na přelomu 18. a 19. století, což vyústilo ve vážné hospodářské a sociální dopady.
Udržitelné hospodaření
V reakci na tuto situaci byla v mnoha zemích přijata regulační opatření. Vznikly zákony na ochranu lesů a na podporu jejich obnovy. Byly zavedeny techniky udržitelného hospodaření, jako je střídavý výsek, který umožňoval lesům regenerovat. Tato opatření postupně vedla k zlepšení stavu lesů a snižování závislosti společnosti na dřevu jako primárním zdroji energie.
Po přijetí regulačních opatření a objevu uhlí, se stav lesů začal opět zlepšovat. Tento přechod byl umožněn vynálezem a zdokonalením parních strojů, které mohly efektivně využívat uhlí. Rozvoj uhlířství měl zásadní vliv na průmyslovou revoluci a umožnil další expanzi průmyslových aktivit bez dalšího ohrožování lesních zdrojů. Uhlí se stalo dominujícím zdrojem energie během 19. století, což umožnilo dřevu sloužit spíše jako materiál než jako palivo, což dále napomohlo obnově lesů a jejich šetrnému užívání.
Obnovitelný zdroj energie
V současné době je palivové dříví opět na výsluní. Jedná o obnovitelný zdroj energie, vznikají nové automatické spalovací systémy, které jsou jednak efektivnější a i více automatizované. Stále se jedná o nejlacinější zdroj energie. Také vznikají produkty na bázi dřeva – dřevěné brikety a pelety. A v neposlední řadě také mnoho z nás si rádo vychutná dotek přírody za přítomnosti tepla a vůně spalovaného dřeva v krbu nebo otevřeném ohništi.