Mnoho domácností používá na vytápění pevná paliva. Mezi nejpopulárnější patří pelety. Ale jakým způsobem probíhá výroba pelet? Nahlédneme pod pokličku tohoto procesu.
Výroba pelet podporuje ekologii
Výroba dřevěných pelet a následné spalování jsou vysoce šetrné k přírodě. Uvolňuje se jen to množství CO2, které původní strom uložil ve svých pletivech. U řádně vyrobených certifikovaných pelet také nedochází ke znečištění životního prostředí jinými chemickými látkami, protože jde o čistou biomasu. Dalším kladem je, že pro teplo vašeho domova není vykácen žádný strom navíc. Pouze se recyklují zbytky z dřevozpracujícího průmyslu. Zbylý popel je kompostovatelný a využijete jej na zahradě jako hnojivo.
Energetická stránka výroby pelet
Výroba dřevěných pelet je nenáročný proces. Využívá se odpad ze zpracování dřeva, a to jako výchozí materiál i jako zdroj tepla při samotné produkci. Používají se pro topení v automatických kotlích v domácím i průmyslovém prostředí. Pro domácnosti jsou vhodné certifikované pelety označené ENplus A1. Mají nízkou popelnatost při vysoké výhřevnosti.
Zdroj: Freepik
Jak začíná výroba pelet?
Počátek výroby dřevěných pelet je v pokácení stromu a jeho následném zpracování v pilařském závodě. Vznikají trámy a prkna pro truhláře a na stavby. A při tom odpadají piliny, hobliny a štěpka, které poslouží jako vstupní materiál. Jsou ideálním surovinou pro pelety. Výroba preferuje jehličnaté stromy. Nejčastěji těžený je smrk, proto drtivá většina pelet pochází z něj.
Příprava ve výrobě pelet
Větší kusy suroviny jsou v další fázi odstraněny a využijí se jako palivo při sušení. Protože piliny jsou čerstvé a mají vysoký obsah vody, je nutné rychlé zpracování. Aby byla vlhkost okolo 10 %, je nutné je vysušit horkým vzduchem v rotační bubnové sušárně. Následuje rozdrcení na stejně velké fragmenty a přesívání. To jsou ty drobné a různě zbarvené kousky, které v peletách vidíte.
Hlavní proces výroby pelet
I když se mnoho energie věnovalo zbavení vody, před samotným lisováním se nadrcená surovina navlhčí. Zlepší to průchod úzkými lisovacími kanály. V kruhové matici se materiál dostane do malých zužujících se kanálů, které mají konečný průměr 6 mm. Celé to vypadá podobně jako mlýnek na maso, jen je mnohem větší. V průběhu stlačení se pelety zahřívají a vše se spojí v jednu hmotu. Následuje rychlé zchlazení, aby nedošlo k přílišnému rozlámání úhledných válečků. A pak se vše řádně zabalí do pytlů.
Zdroj: Freepik
Jak poznáte ty nejlépe vyrobené pelety?
Certifikace pelet ENplus A1 kontroluje dokonalou kvalitu. Zaručí vysokou výhřevnost a účinnost spalování. Celý proces a výroba pelet ze štěpky je kontrolována. Charakteristické logo je zárukou, že pelety jsou bez aditiv a přídavných chemických látek jako jsou lepidla. O soudržnost se stará přirozeně obsažený lignin, který teplem zkapalní a spojí jednotlivé kousky k sobě. Udělený certifikát nezvyšuje cenu, ale hlídá optimální kvalitu.
Nakupte ty nejlepší pelety
Dřevěné pelety vždy vybírejte v nejlepší jakosti, zabráníte tak poškození vašeho automatického kotle. Tím, že je výroba pelet plně kontrolovaná, je logo certifikátu ENplus A1 plnou zárukou, že předejdete neuznaným reklamacím. Uhlíková neutralita celé výroby dřevěných pelet pomáhá zachovat životní prostředí pro další generace.