Dřevěné brikety se řadí mezi ekologická paliva, která jsou šetrná k životnímu prostředí. Neobsahují žádná chemická pojiva, síru nebo těžké kovy, které by znečišťovaly ovzduší. Zcela nahrazují palivové dříví.
Topení produktem z dřevních zbytků patří jednoznačně mezi to nejlevnější. K výrobě dřevěných briket se využívá právě tato biomasa (především pilina a hoblina). Jedná se o odpadní surovinu, která vzniká na pilách při opracování dřeva. Tento materiál se dále suší a následně lisuje do různých tvarů a velikostí, a to s obsahem vody do 10 %. Jsou tedy určeny k okamžitému topení.
Druhy a materiály
Jaké známe druhy briket a jaký je mezi nimi rozdíl? Brikety se od sebe liší především technologickým způsobem výroby. Jaký je tedy rozdíl ve výrobě válcových briket a cihliček? Pneumatickým tlakem jsou brikety lisované do tvaru cihličky (tzv. RUF brikety), zatímco pomocí mechanického tlaku do tvaru válce. Válcové brikety jsou navíc lisované za vysoké teploty, která je dělá kompaktními. Pak záleží na zvoleném typu, který se hodí právě do vašeho topného zařízení. Jak válce, tak i cihličky můžete využít v kamnech i krbových vložkách.
Vybrat můžete jak z tvrdých dřevin, tak i mix tvrdých a měkkých. Oboje vám zajistí vysokou výhřevnost briket. Ta udává množství energie, které je uvolněné při jejich spalování. Tato hodnota závisí na typu materiálu, z něhož jsou brikety vyrobené i na procesu výroby. Průměrně se udává energetická hodnota kolem 18 MJ/kg. Tato hodnota je vyšší než např. u palivového dřeva.
Dalším druhem, který má díky svému složení prodlouženou dobou hoření, jsou velmi oblíbené noční brikety. Cena je v tomto případě úměrná délce planutí. Není nad pohodlí, které přináší, a to díky efektivnímu žhnutí, které zajišťuje bezstarostný spánek. Často se používají i pro udržení stabilní pokojové teploty.
Komfortní topení ale nemusí zajišťovat pouze brikety dřevěné. Vybírat lze také z nabídky alternativních surovin. Svou oblibu si zaslouží i rašelinové nebo uhelné brikety.
Dřevěné brikety na grilování a uzení
Dřevěné brikety na grilování hoří 2x déle než dřevěné uhlí, a přitom hoří čistě, rovnoměrně a lze je snadno dávkovat. Díky konstantní vysoké teplotě a dlouhotrvajícímu žáru jsou ideální pro přípravu grilovacích pokrmů, které se dlouze opékají (nepřímé grilování). Při výběru dřevěných grilovacích briket je důležité věnovat pozornost jejich složení. Vyvarujte se těm, které obsahují lepidla nebo jiné chemikálie. Ty mohou ovlivnit chuť vašeho jídla a nejsou prospěšné pro zdraví ani pro životní prostředí.
Jak zapálit brikety?
Správné zapálení briket je důležité pro dlouhodobé a stálé teplo. V prvním kroku je důležité nachystat si všechny potřebné pomůcky pro zapálení. Určitě mějte mít při ruce zapalovač či sirky a staré noviny nebo podpalovač. Dále jsou to třísky nebo nařezaná dřevěná brikety na malé kousky. Topeniště by mělo být zbavené starého popela. Na čistou plochu je potřeba vytvořit základ z novin a třísek nebo podpalovače a kousků briket. Každý podle svého zvyku. Potom už stačí podpálit a čekat až se základ rozhoří. Nyní přichází na řadu brikety.
A jak topit briketami? Ujistěte se, že do topidla proudí dostatek vzduchu. Můžete mírně otevřít ventilační otvory na kamnech nebo krbu, aby se zvýšil přívod vzduchu a podpořil plamen. Jakmile první brikety začnou hořet, můžete postupně přidávat další. Dbejte však na to, aby byl stále zachovaný dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu. A také nezapomínejte, že brikety se vlivem hoření roztahují.
Kde můžeme dřevěné brikety použít?
Pilinové brikety jsou určené prakticky pro všechny kotle a kamna. Hodí se i jako brikety do krbu. Využít je lze jak pro vytápění rodinných domů, tak i na chaty a chalupy. Výjimkou nejsou ani prostory pro podnikání. Navíc každá domácnost se snaží topit tak, aby způsob udržování kýženého tepla zbytečně nezatěžovalo rodinný rozpočet. Proto je tento způsob topení znovu na svém vzestupu.
V porovnání například s fosilními palivy vám levné brikety z tvrdého dřeva mohou uspořit až desítky tisíc korun za jednu topnou sezónu. Topení je praktické, protože nemusíte neustále přikládat, a také vzniká pouze minimum popela. Výhodou je, že můžete využít popel z briket jako hnojivo na zahradu. Obsahuje totiž draslík a fosfor a neobsahuje dusík. Je tudíž vhodný k okrasným rostlinám, plodové zelenině i ovocným stromům.
Dřevěné brikety a bezpečnost
Kromě nesporných výhod brikety přinášejí i některá specifika, pokud jde o bezpečnost. Zde je několik doporučení, jak s dřevěnými briketami zacházet tak, abyste zajistili bezpečnost svého domova a svých blízkých.
Dřevěné brikety by měly být vždy skladované v suchém místě, dostatečně daleko od otevřených ohňů, krbů či kamen. Pro bezpečnost při spalování briket zajistěte dobrou ventilaci a ještě použitím se ujistěte, že je vaše topidlo kompatibilní s tímto typem paliva. A na závěr - popel z dřevěných briket může zůstat horký i několik hodin po dohoření. Před vyprázdněním popelníku zkontrolujte, že je popel zcela vychladlý.
Proč topit dřevěnými briketami od společnosti Optimtop?
Produkty nejvyšší kvality dodávané společností OPTIMTOP jsou úsporné a ekologické, s vysokou výhřevností, kdy nejsou při výrobě používány žádné příměsi. Např. lisované RUF lze právem považovat za palivo budoucnosti.
Jedná se totiž o výrobu ze znovuobnovitelných zdrojů, které jsou takřka nevyčerpatelné. Proto jsou ekobrikety označovány za jedny z nejhospodárnějších zdrojů tepelné energie. O vaše topné zařízení se také bát nemusíte. Hoření totiž nepoškozuje ani kouřovody, ani topeniště.
Dřevěné brikety - prodej a skladování
Kde koupit brikety? Nákup briket lze uskutečnit několika způsoby. Nejsnažším způsobem je pohodlný nákup z domova. Stačí navštívit specializovaný eshop s tuhými palivy a vybrat si ty správné brikety pro vaše topné zařízení.
Prodej briket včetně rozvozu zdarma realizujeme na celém území České republiky. Výhoda nákupu na paletě spočívá v nenáročném skladování dřevěných briket a manipulaci. Balení jednotlivých kusů v PE obalech umožňuje jejich snadné přenášení na místo určení. Při skladování se vyvarujte kontaktu s vodou a balíčky nejlépe skladujte v suchu a mimo sluneční záření. Takto uskladněné vám vydrží bez újmy do další topné sezony.
Kdy je ten pravý čas pro nákup?
Zajímá vás, kdy je nejvýhodnější cena briket v průběhu roku? Nejlevnější dřevěné brikety (v akci) pořídíte mimo topnou sezónu. Chcete-li snadno ušetřit za náklady na topení, naplánujte koupi paliva během měsíce května až července, kdy se dají pořídit dřevěné brikety levněji, a tudíž nejvýhodněji. Doprava zdarma platí až do odvolání, a to od pořízení již jedné palety. Nakupujte chytře a vybírejte z široké nabídky eshopu. Pokud si nevíte rady s výběrem, na naší infolince čekají odborníci, kteří rádi poradí s tou nejlepší volbou dle vašich přání a požadavků.