Všechny podstatné věci o těžbě černého uhlí v ČR, ale i ve světě. Pár slov o sluneční energii dlouhodobě uskladněné prostřednictvím biologických a geologických procesů. To vše v tomto článku.
Historie těžby uhlí u nás
Černé uhlí uložené v okolí Ostravy využívali lidé už v pravěku, 200 let však probíhá těžba organizovaně. První náznaky těžby u nás spadají do 18. století, ve větším měřítku pak v 19. století. Využitelné zásoby jsou v jižní části Hornoslezské uhelné pánve v osmi dobývacích prostorech dolů v ročním objemu 4 miliony tun. V ČR se z uhlí získává přibližně polovina veškeré vyrobené elektřiny, např. v sousedním Polsku jsou tato čísla ještě mnohem vyšší.
Kde se těží černé uhlí?
V České Republice máme pouze jedno místo, kde se zachovala těžba černého uhlí, a to Ostravsko - karvinské doly. Průměrná hloubka hlubinných dolů činí 930 m, dominuje ji však šachta Doubrava, která je hluboká přes 1 kilometr. Jediným producentem je firma OKD, která těží toto významné fosilní palivo pomocí moderních technologií a mechanizovaným metodám. Mezi významné producenty černého uhlí ve světě se pak řadí USA, Čína, Indie, Austrálie a Rusko.
Zdroj: Freepik
Jak již bylo zmíněno, u nás se nejvíce těží v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Černého uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí je vzácnou komoditu, která se zde vyhledává, těží, upravuje, a také zušlechťuje. Dále se třídí na to, které uhlí je vhodné jako palivo, popř. které lze využít pro koksování nebo v chemickém průmyslu. Černé uhlí se těží pomocí systémů štol a šachet.
Jak se těží černé uhlí
Černé uhlí se těží v hlubinných dolech ze svrchní vrstvy zemské kůry. Další možností je těžba v povrchovém dole, kde se odkrývají jednotlivé vrstvy zeminy z povrchu. To má však negativní vliv na krajinný ráz. Obecně je těžba uhlí nebezpečným povoláním ve stísněných podmínkách, v prachu a hluku. Proto se říká, že havířem se už rodíš, jde totiž o velmi specifické povolání pro odolné jedince.
Chemické složení a výhřevnost černého uhlí
Černé uhlí bylo kalorizováno delší dobu než hnědé uhlí, takže je starší a obvykle hlouběji v zemi. Proto musí být ve většině případů těženo v podzemní těžbě. Ve srovnání s hnědým uhlím obsahuje černé uhlí více uhlíku a méně vody. Nicméně to není čistý uhlík, ale uhlovodík s vysokou molekulovou hmotností. Kromě toho uhlí také obsahuje 5 až 8 % minerálních složek, které po spálení tvoří známý popel.
V závislosti na délce zuhelnatění se nejprve tvoří nejmladší rašelina, pak lignit, hnědé uhlí, černé uhlí, a nakonec nejstarší grafit.
Levné a přesto výhřevné
Černé uhlí má vyšší výhřevnost než hnědé uhlí. Výhřevnost černého uhlí je mezi 20 a 30 MJ na kilogram (1 megajoule = 1000 kilojoulů), výhřevnost hnědého uhlí 11 až 15 MJ/kg. Pro další srovnání výhřevnost benzínu v přepočtu na kilogram (benzín je lehčí než voda) je 43 MJ/kg.