Dřevěné pelety každý rok získávají na popularitě jako ekonomicky přívětivá a účinná volba vytápění. I když se ceny mohou mírně měnit, zůstávají stále lákavé, zejména ve srovnání s náklady na elektrické a plynové topení. Ekologicky orientovaní majitelé domů ocení nejen finanční výhody, ale také skutečnost, že využívání dřevěných pelet je jedním z nejšetrnějších způsobů vytápění, což je pozitivní jak pro naši planetu, tak pro budoucí generace.
Cena pelet na topení šetří vaši peněženku
Surovina používaná k výrobě je získávána ze smrků, běžně se vyskytujících stromů v České republice. Jednou z jeho základních vlastností je výborná stlačitelnost, proto se perfektně hodí na lisované dřevěné pelety. Cena je také ovlivněná tím, že se v drtivé většině využívají zbytky z pilařských a truhlářských závodů.
Recyklace zásadně snižuje cenu pelet za tunu. Samotný proces produkce není finančně náročný. Jemně rozdrcená, vysušená a současně lehce po povrchu navlhčená dřevní hmota je vtlačena do lisu, který připomíná mlýnek na maso.
Zdroj: Freepik
Jaké další výhody nabízí dřevní pelety? Cena je jen začátek
Dalšími pozitivními vlastnostmi, které se podílí na ponížení nákladů na vytápění, jsou vysoká výhřevnost a nízká popelnatost. Také kvalitní a moderní automatický kotel je dalším šetřícím faktorem. Vždy je výhodné vybrat zařízení s co nejvyššími procenty účinnosti a výkonem odpovídajícím velikosti domu. Tímto způsobem ještě více zhodnotíte dřevěné pelety. Cena automatického zařízení se také v brzké době finančně kompenzuje. Samozřejmostí je také kvalitní teplotní izolace obydlí.
Roční cyklus cenových změn u pelet za tunu
Pravidelné sezónní výkyvy pořizovacích částek platí pro všechna pevná paliva a zahrnují i dřevěné pelety. Ceník se mění podle fáze topné sezóny. Počátek nárůstu začíná v druhé polovině letních prázdnin. První ochlazení spotřebitelům připomene, že mají prázdný sklad a je potřeba nakoupit zásoby. Čím chladněji je v září, tím víc se stupňuje zájem o peletky. Cena roste a prodlužují se dodací doby, což graduje s prvními mrazy. Kdo chce ušetřit, nakupuje krátce po konci topné sezóny, kdy jsou pevná paliva levná.
Jaký má vliv dovozová vzdálenost na nejnižší cenu pelet?
Částka, kterou zaplatíte, je ovlivněna vzdáleností od místa výroby pelet. Cena za tunu se na základě započítaných kilometrů a projeté nafty může markantně lišit. Nejvíc ušetříte, pokud jde o místní dřevní surovinu, kterou lisuje lokální výrobce. Každý nemá tu možnost a v některých letech se už vyskytly nedostatky v zásobování pelet na topení. Cena pak vzrostla. Příkladem je přelom let 2022 a 2023, kdy převažoval import. Ale i v této situaci si mohli být zákazníci jisti vysokou kvalitou díky mezinárodní certifikaci.
Vybírejte kvalitní pelety, cena je stejná, ale se zárukou
Renomovaní výrobci nechávají prověřit vlastnosti drobných válečků pomocí testování v laboratoři. Zjišťují se veškeré specifikace, včetně efektivity a environmentálních hodnot, které jsou uvedené v mezinárodní normě ISO 17225-2. Výsledkem je peleta s certifikátem ENplus, který zahrnuje přísné požadavky na balení, etiketování, přepravu a skladování.
Na obalu je vytištěno logo, podle kterého je jasně rozpoznatelné, do které ze čtyř kategorií spadají. Pro malé automatické kotle v domácím použití jsou vhodné ty s označením ENplus A1.
Pro úsporu času jsou vhodné pytlované pelety
Pelety, přesně odvážené do sáčků, zaručují jednotnou kvalitu suroviny stejného druhu. Cena 15 kg balení je vyšší než u foukaných válečků. Ale vyváží to pohodlnost při manipulaci, snadné uskladnění v čisté místnosti a bezprašné doplňování zásobníku. Navíc je na každém pytli vytištěné i unikátní číslo uznávaného výrobce společně s charakteristickým logem certifikátu. Takovým nákupem nikdy neuděláte chybu.