Uhlí má zásadní význam pro zásobování energií. V roce 2016 dosáhla celosvětová produkce uhlí přibližně 7,5 miliardy tun. Na černé uhlí připadá 6,7 miliardy tun a na hnědé uhlí asi 0,8 miliardy tun.
Uhlí ve světě
Největšími producenty uhlí v roce 2016 byly Čína, USA, Indie, Austrálie, Indonésie a Rusko, Jihoafrická republika a Kazachstán. Země s nejvyšší spotřebou v roce 2016 byly Čína, Indie, USA, Rusko, Japonsko, Jižní Afrika, Jižní Korea a Austrálie.
Uhlí pokrývá 28 % světové spotřeby primární energie. Samotné uhlí se na výrobě elektřiny podílí dokonce 38 %. Je tak hlavním zdrojem celosvětových dodávek energie a stále světovou energetickou jedničkou mezi energiemi na světě. V zemích, jako je Jihoafrická republika, Polsko, Čína, Kazachstán, Indie, Srbsko, Austrálie a Indonésie hraje uhlí dominantní roli i při výrobě elektřiny. Uhlí tak zůstane i v budoucnu důležitým zdrojem energie.
Ostatní zdroje energie
Po všech zdrojích energie bude v budoucnu větší poptávka. Fosilní energie bude představovat 51 % spotřeby primární energie. Obnovitelné zdroje energie se budou podílet 37 %. A jaderná energie se bude podílet 12 %. Ropa zůstává nejdůležitější fosilní surovinou v celosvětovém energetickém mixu, ačkoli její podíl klesne z 30 % v roce 2021 na 27 % v roce 2040. Poptávka po uhlí se zvýší pouze o 5 % do roku 2040. Po výrazném nárůstu v minulých desetiletích se růst spotřeby uhlí prakticky zastavil.
Za zbývající nárůst spotřeby uhlí je téměř výhradně zodpovědná Indie a další asijské země. V Číně se dokonce očekává pokles spotřeby 13 % do roku 2040. V USA se očekává snížení spotřeby uhlí o 40 %, v EU dokonce o 63 %. Zemní plyn je jedinou fosilní surovinou, jejichž podíl na celosvětové spotřebě energie má růst z 23 % v roce 2020 na 27 % v roce 2040.
Využívání obnovitelných zdrojů energie se má zvýšit téměř o 80 %. Podíl obnovitelných zdrojů energie na skladbě primárních zdrojů energie se zvýší ze 17 % v roce 2020 na 21 % v roce 2040. Snižování spotřeby uhlí zůstává ale za současné energetické krize s otazníkem a je patrné, že mnohé předpoklady bude nutno nově přehodnotit.