1 - pokud to jde, tak si nakoupíme takovou délku, jakou potřebujeme, ta je uvedena v návodu pro daná kamna. Pokud je určeno dřevo do krbu, volíme rozměr o 20% menší než je spalovací prostor krbu.
2 - štípané dřevo se zpravidla prodává jako sypané, nebo rovnané. V případě dodání dřeva sypaného neplatíte za práci při rovnání dřeva na paletu, v případě dřeva rovnaného máte zase přesnější představu o množství dodaného dřeva.
3 - dřevo je nutno správně uskladnit. Ať už se jedná o čerstvé nebo suché dřevo, protože i v případě suchého dřeva je předpoklad, že celé množství nepoužijeme naráz. Návod jak správně uskladnit dřevo najdete v tomto článku.
4 - výhoda štípaného dřeva je také ta, že v případě jeho uskladnění a schnutí je rychlost vysychání rychlejší o 25%. Např. pokud sušíme kulatinu 6 měsíců, tak může mít obsah vody cca 40%, zatímco u štípaného dřeva je obsah vody 30%.
Zdroj: Freepik
5 - štípané palivové dřevo se nejčastěji prodává v délce 33cm a 50cm, což většinou vyhovuje potřebám 90% zákazníků. To znamená, že pak odpadá pracné řezání a štípání na potřebný rozměr. Takto „upravené dřevo“, lze pak snadněji uskladnit.
6 - výhodou je kupovat štípané dříví již vysušené, protože doba pro správné vysušení dřeva je až dva roky. Nemusíte mít tedy velké množství dřeva do zásoby na sušení a na topení. To vše zabere jak místo tak peníze a také pokud je na řadě dřev, které je už vysušené, tak ho pravděpodobně přeskládáte blíže k místu spotřeby, což znamená další práci.
7 - rozhodně netopte vlhkým dřevem. Vlhkost snižuje výhřevnost dřeva až o 50%. Vlhkost ničí jak kamna nebo krb, ale i komín, a případné nánosy usazenin nám snižují výkon kamen, a naopak v komíně zvyšuje možnost vzniku požáru.
8 – u některých dřev je vhodné počítat s tím, že mají silnou kůru (dub, akát, což nám dává méně dřeva, a dub také obsahuje třísloviny, které se musí nejprve nechat tzv. vyplavit, a potom lze dřevo sušit na topení.